/Files/images/konsultats/завантаження (2).jpg Консультація на тему:

“Сучасна помічниця вихователя – яка вона?”

Світ навколо стрімко змінюється, змінюючи й нас. Багато традиційних професій набувають принципово нових рис. Зокрема пропонуємо по-іншому поглянути на діяльність і професійний розвиток помічниці вихователя.

Помічник вихователя – важлива, потрібна і відповідальна професія. До працівників, які займають дану посаду, висуваються підвищені вимоги, так як він працює з дітьми. Розглянемо докладніше опис професії, обов’язки та вимоги помічника вихователя.

Що це за професія?

Професію помічника вихователя в народі називають просто «няня». Нянечка є невід’ємним працівником дитячого садка і за своїм статусом вважається молодшим працівником. Характеристика обов’язків даного працівника досить широка, так як головне завдання кожної нянечки – це допомога і всіляке сприяння вихователю. Крім того, помічник вихователя займається підтриманням чистоти у групі. Необхідність подібної посади в установі дошкільної освіти обумовлена тим, що до складу групи зазвичай входить близько 20 або навіть 30 осіб. Відповідно, одна людина просто не в змозі впоратися з такою кількістю малюків і встежити за кожним з них. Найчастіше на цих посадах працюють жінки.

Переваги і недоліки

Як і будь-яка інша професія, посада помічника вихователя характеризується цілим рядом ознак. Причому деякі з них носять позитивний характер, а інші – негативний.

Для початку проаналізуємо позитивні сторони роботи помічника вихователя.

Висока запотребованість на ринку праці. На сьогоднішній день офіційні сайти центрів зайнятості, дошки оголошень та інші ресурси з відкритими вакансіями рясніють пропозиціями про працевлаштування на посаду помічника вихователя.

Можливість кар’єрного росту. Якщо вам припаде до душі ця сфера діяльності і робота з дітьми, то ви можете отримати освіту і просуватися далі по кар’єрних сходах, тим самим покращуючи своє соціальне та економічне становище.

Відсутність вимог щодо освіти. Дуже рідко роботодавці висувають вимоги щодо освіти помічників вихователя. Відповідно, ви можете спробувати свої сили, навіть не маючи спеціалізованого диплома.

Моральне задоволення. Багато людей, що займають посаду помічника вихователя, повідомляють про те, що їх професійна діяльність приносить їм велике моральне задоволення, так як вони є причетними до виховання дітей, розвитку майбутнього покоління і прищеплювання дітям найважливіших життєвих цінностей.

Проте, крім позитивних сторін, існують і негативні моменти.

Високий рівень стресу. Оскільки в ході своєї роботи помічник вихователя постійно взаємодіє з дітьми та їх батьками, не вийде уникнути конфліктних ситуацій. При їх вирішенні ви повинні зберігати максимальний спокій і професіоналізм.

Низький рівень оплати. Незважаючи на те що робота помічника вихователя досить складна і стресова, матеріальні винагороди за працю є досить скромними. Саме тому велика кількість вакансій залишається відкритими.

Як ми бачимо, позитивні сторони значно переважають негативні.

Зміст діяльності помічника вихователя:

сумлінне ефективне виконання посадових обов’язків із дотримання санітарно-гігієнічних вимог до утримання приміщень;

піклування про безпеку життєдіяльності малюків;

формування в малят культури споживання їжі та навичок самообслуговування;

належний догляд, уважний нагляд та допомога дітям під час туалетно-гігієнічних процедур;

участь у здоров’язбережувальних практиках (розвиток великої моторики, загартувальні процедури);

участь в освітньому процесі, розвагах, святах, екскурсіях та інших заходах;

взаємодія з батька вихованців.

При цьому слід мати на увазі, що описані вище обов’язки не є вичерпними. Помічник вихователя виконує набагато більше завдань. Однак специфічні посадові обов’язки працівника можуть відрізнятися в залежності від конкретного місця роботи, вимог роботодавця, а також від того, з яким вихователем і з якою групою дітей він працює.

При працевлаштуванні на роботу кожен помічник вихователя отримує посадову інструкцію, в якій чітко регламентована робоча діяльність працівника. Такі інструкції розробляються на підставі федеральних державних стандартів і з урахуванням законодавчої бази нашої країни.

Вимоги до роботи

Для того щоб помічник вихователя зміг якісно та ефективно виконувати свою роботу, він повинен відповідати усім вимогам, які пред’являє йому роботодавець. Причому ці вимоги стосуються не тільки професійних якостей, але й особистісних особливостей і рис характеру.

Особистісні

У зв’язку з тим, що більшу частину свого робочого часу помічник вихователя проводить у безпосередньому контакті з дітьми, вона повинна володіти цілим набором особистісних якостей.

Серед них виділяють наступні:

любов до дітей;

доброзичливість;

позитивний настрій;

дбайливість;

терплячість;

стресостійкість;

поступливість;

охайність;

відсутність шкідливих звичок і так далі.

Крім освіти, стосовно помічника вихователя можуть висуватися наступні вимоги:

✧ організаційні здібності;

✧ досвід роботи з дітьми;

✧ вміння регулювати конфліктні ситуації і так далі.

Важливо! Пам’ятайте, що професія помічника вихователя досить багатогранна і вимагає від претендента великої кількості навичок та вміння.

Освіта

Всі вимоги щодо освітнього рівня в обов’язковому порядку будуть вказані роботодавцем. При цьому слід мати на увазі, що вони значно різняться в залежності від конкретного місця роботи: найчастіше профільну освіту мати необов’язково. Якщо на посаду будуть подавати кілька претендентів, то роботодавець віддасть перевагу тому кандидату, який має відповідний диплом (це має бути педагогічну або психологічну напрямку навчання). Такий документ свідчить про високу кваліфікацію працівника.

Крім того, нерідкі випадки, коли на посаду помічника вихователя приймають людей, які на даний момент заочно навчається на психолога чи педагога. Таким чином, вони отримують необхідний досвід роботи з дітьми і тим самим підвищують шанси на своє подальше працевлаштування на більш високі позиції. Але на посаду помічника вихователя також можуть претендувати люди, які пройшли курси підвищення кваліфікації або перепідготовки навіть у тому випадку, якщо спочатку вони мають вищу базову освіту за іншими спеціальностями.

Перспективи

Помічник вихователя – це посада, яка дозволяє познайомитися зі сферою дошкільної освіти, отримати досвід роботи з дітьми. Так, найчастіше ті, хто займають дану посаду і успішно справляються зі своїми обов’язками, починають замислюватися про кар’єрному зростанні і про можливі майбутні перспективи. При цьому кар’єрний шлях може розвиватися по-різному. Наприклад, отримавши вищу освіту у сфері педагогіки і психології, можна претендувати на позицію старшого вихователя. Проте в дитячому саду існують і інші посади, які можуть викликати інтерес у фахівця. До таких посад можна віднести психолога, дефектолога та логопеда. А також багато молоді люди, які мріють побудувати свою кар’єру в сфері управління освітою, починають свій шлях з посади помічника вихователя.

Так чи інакше, але для того щоб професійно розвиватися, необхідно отримати відповідну освіту, а також постійно вдосконалювати свої навички і збільшувати обсяг наявних знань шляхом відвідування курсів, майстер-класів, тренінгів і так далі.

Важливо! Пам’ятайте, що професія помічника вихователя досить багатогранна і вимагає від претендента великої кількості навичок та вміння. Варто підкреслити, що помічник вихователя – це особлива посада, яка вимагає від співробітника високих моральних цінностей, а також певних особистих рис і характеристик.

Співпраця помічника вихователя з педагогами та батьками буде ефективною тоді, коли вони дотримуватимуться законів , що сприяють підтриманню позитивної емоційної атмосфери в групі.

Принципи співпраці з педагогом :

взаємодія;

взаєморозуміння;

взаємодопомога

Критерії успіху:

творчий підхід до розв’язання завдань;

удосконалення професійної майстерності;

розкриття професійного потенціалу;

самоосвіта та самовдосконалення

Новий образ помічниці вихователя.

Той, хто має досвід роботи в дошкіллі, може пригадати час, коли робота помічника вихователя була розписана по хвилинах і стосувалася виключно забезпечення відповідного санітарного стану приміщень: прибирання, миття, провітрювання, просушування та інших видів господарських робіт.
Типовий портрет няні дитсадка — прибиральниця з ганчіркою, завжди готова допомогти дитині виконати туалетні процедури, нагодувати її та вкласти спати. Але так було в далекому минулому.
Сучасні тенденції в розвитку дошкілля у світі розширюють горизонти, піднімають помічниць вихователів на новий якісний рівень, що проявляється в їхній посильній участі в освітньому процесі та плідній праці спільно з педагогами та батьками.
Помічниця вихователя — це вже не технічний працівник, не няня, а повноцінний партнер педагога, його творча соратниця в облаштуванні розвивального простору групи та активна учасниця життя малюків.

Кiлькiсть переглядiв: 55

Коментарi

Новини

Опитування

Хто відвідував наш сайт?

Календар

Попередня Травень 2024 Наступна
ПВСЧПСН
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031